Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
10 3
Reklama

Testowanie oprogramowania jako nowy zawód

REKLAMA
czwartek, 14.03.2019 r.
godz. 16.00
REKLAMA | czwartek, 14.03.2019 r., godz. 16.00
Testowanie oprogramowania jako nowy zawód

Przyczyny poszukiwania innego zajęcia bywają różne. Czasem do zmiany ścieżki zawodowej zmusza nas sytuacja, czasem też sami chcemy czy potrzebujemy czegoś nowego. A że o IT teraz głośno i wielu próbuje swoich sił, dlaczego nie ty?

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
18°C 1027 hPa
JUTRO
pogoda
10°C 1025 hPa
POJUTRZE
pogoda
6°C 1014 hPa

Nauka nowego zawodu jest trudna. Nie inaczej jest z testowaniem oprogramowania – jakkolwiek mówi się, że jest to o wiele prostsze niż nauka programowania (przynajmniej na początku), jest to jednak kawał wiedzy do zdobycia. 

Nauka na własną rękę

Najczęściej jest za darmo, choć w sieci nie brakuje i treści płatnych – kursy online są szeroko dostępne i po polsku, i po angielsku. Tutoriali i materiałów jest multum, do tego przecież sylabus ISTQB jest dostępny całkowicie bezpłatnie. Z samodzielnym zdobywaniem wiedzy jednak nie jest łatwo. Jeśli znajdziemy już motywację do tego, żeby przez trudności przeć samemu do przodu, to często okazuje się, że natrafiamy na problemy, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Utykamy w martwym punkcie i motywacja ucieka. A powszechny dostęp do informacji nie pomaga – w gąszczu wszystkiego, często nie da się znaleźć nic.

Studia

Studia dają szeroką wiedzę dookoła samego programowania i testowania. Od matematyki i fizyki, przez budowę komputera, aż po algorytmy i struktury danych. Czy wyższe wykształcenie jest niezbędne do bycia testerem? Na pewno jest to bardzo przydatna wiedza, ale coraz więcej pracodawców przestaje na stopień naukowy zupełnie zwracać uwagę. Co więcej, pełne studia to ogromny koszt, tak czasowy, jak i finansowy.

Kursy specjalistyczne

Oczywiście jak każda z form ta też ma swoje wady. Jedną z nich jest koszt, z drugiej strony w porównaniu do pełnych studiów zaocznych wydaje się niewielki. Zaletą jest też to, że uczysz się dokładnie tego, czego będziesz potrzebować w pracy. Kurs przygotowany pod egzamin ISTQB dodatkowo wyjaśni ci wszystkie zawiłości sylabusa. Zaś obecność żywego człowieka – mentora – znacznie przyspiesza poznawanie nowych zagadnień i ułatwia pokonywanie trudności.

Podsumowując, którą ścieżkę warto wybrać? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć już sam, ważąc wszystkie za i przeciw. Jeśli będziesz chciał/a wybrać materiały darmowe czy studia, znajdziesz wiele źródeł w internecie, a jeśli rozważasz szkolenie pod okiem specjalistów, to warto rozważyć to, co robi Fundacja CODE:ME.

Z testowaniem i egzaminem ISTQB jest jak z prawem jazdy. Teorii jesteśmy w stanie nauczyć się sami, natomiast praktyki już nie, dlatego organizujemy kurs Podstawy testowania w praktyce, mówi Marcin Młyński, Prezes Fundacji CODE:ME.

www.codeme.pl

Reklama