Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Nie ma już ulicy 23 Lutego: zmieniono tabliczki z nazwą

BS
poniedziałek, 19.02.2018 r.
godz. 20.15
BS | poniedziałek, 19.02.2018 r., godz. 20.15
Nie ma już ulicy 23 Lutego: zmieniono tabliczki z nazwą
fot. Mateusz Malinowski/Biuletyn Miejski

Choć za kilka dni Poznań będzie świętował kolejną rocznicę zakończenia niemieckiej okupacji, to nie przypomni już o tym nazwa ulicy 23 Lutego. Nazwa ulicy została zmienioną decyzją wojewody Zbigniewa Hoffmanna.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1015 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zmiany nazw ulic w polskich miastach prowadzone są na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość. W Poznaniu radni miejscy nie zdecydowali się na zmianę nazw ulic Chwiałkowskiego, 23 lutego, 9 maja oraz al. Braterstw Broni na Cytadeli. W związku z tym decyzję w tej sprawie podjął wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. 

Największe kontrowersje budzi zmiana nazwy 23 lutego. Zdecydowana większość poznaniaków była jej przeciwna, bo jest to przede wszystkim data zakończenia wojny i zakończenia hitlerowskiej okupacji, a w bitwie o poznańską Cytadelę obok żołnierzy Armii Czerwonej brali udział Polacy nazywani później Cytadelowcami.

Mimo protestów wojewoda nie ugiął się i postanowił zmienić nazwę ulicy. Teraz ulica nosi imię porucznik Janiny Lewandowskiej. Miasto zaskarżyło tę decyzję, ale do czasu wyroku sądu, obowiązuje nowa nazwa. W poniedziałek robotnicy wymienili tabliczki z nazwą ulicy.

Reklama