Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
-3 -8
Reklama

Kończy się karnawał. W środę katolicy zaczynają Wielki Post

KaT
wtorek, 13.02.2018 r.
godz. 11.42
KaT | wtorek, 13.02.2018 r., godz. 11.42
Kończy się karnawał. W środę katolicy zaczynają Wielki Post
fot. Włodzimierz Hoppel

Wtorek to ostatki, przez wielu nazywane też „śledzikiem” lub „podkoziołkiem”.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
-2°C 1009 hPa
JUTRO
pogoda
-3°C 1012 hPa
POJUTRZE
pogoda
-4°C 1015 hPa
zakładka
WIADOMOŚCI
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Jeszcze dziś można imprezować bez ograniczeń i objadać się ulubionymi potrawami. Wtorek jest bowiem ostatnim dniem karnawału. 14 lutego przypada Środa Popielcowa, która zaczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu. To czas, w którym katolicy przygotowują się do najważniejszego święta chrześcijańskiego jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa. W Środę Popielcową w kościołach głowy wiernych sypane są popiołem pochodzącym z palenia ubiegłorocznych palm wielkanocnych. Zgodnie z tradycją Środa Popielcowa to dzień ścisłego postu.

Podobnie jak rok temu w Poznaniu wierni będą mogli uczestniczyć w mszach świętych w kościołach stacyjnych. Zostaną one zainaugurowane w środę w Bazylice Archikatedralnej przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. - Tradycja stacyjnego pielgrzymowania sięga przełomu IV i V wieku. Wywodzi się z Rzymu. Również dziś mieszkańcy Wiecznego Miasta w Wielkim Poście pielgrzymują do różnych kościołów, aby się modlić i przez nawrócenie przygotowywać się do Paschy Chrystusa - wyjaśnia Archidiecezja Poznańska. - W tym roku wydarzenie nabiera szczególnego charakteru. Jak zaznacza, ks. Krystian Sammler z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, pielgrzymowanie stacyjne włącza się w całość przeżywanej przez Archidiecezję Poznańską 1050. rocznicy powołania do istnienia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu. Dlatego też dla podkreślenia jubileuszu oraz wielkiego dziedzictwa Kościoła, od stacji do stacji peregrynować będzie krzyż, który został wykonany przez Bogdana Puchalskiego z czarnego dębu pochodzącego z X wieku wydobytego na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Znajduje się na nim wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego wzorowany na odnalezionej na wielkopolskiej ziemi pasyjki z początków XII wieku, która znajduje się w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu - dodaje. Wykaz kościołów stacyjnych można znaleźć TUTAJ.

W tym roku Wielki Post potrwa do 29 marca - tradycyjnie do Wielkiego Czwartku. Niedziela Wielkanocna przypada natomiast 1 kwietnia. Wielu katolików do tego czasu będzie się oddawać codziennej modlitwie, a także będzie się wyrzekać przyjemności. Kościół zachęca także do tego, by wierni podjęli postanowienie wielkopostne, którego celem jest umocnienie wiary.

Reklama