Pogoda jutro Pogoda Poznań
-2-7
Simchat Chajim Festival POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
FESTIWAL

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
maj
pnwtśrczptsond
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Simchat Chajim Festival odbędzie się już po raz siódmy. W ciągu 11 dni na uczestników czeka ponad 40 wydarzeń w Poznaniu, Jarocinie i Krotoszynie. Koncerty, spektakle, pokazy filmowe, wystawy, warsztaty, to wszystko już od 17 maja w Wielkopolsce.

Festiwal to nie tylko koncerty, ale także spotkania z wybitnymi i ciekawymi ludźmi. Po raz pierwszy do Poznania przyjedzie prof. Deborah Lipstadt, amerykańska historyk i pisarka. Pod koniec lat 90. negacjonista Holocaustu David Irving wytoczył jej proces po tym, jak prof. Lipstadt oskarżyła go o kłamstwa. Sprawa ta stała się głośna na całym świecie, trwała kilka lat i zakończyła się zwycięstwem prof. Lipstadt. Na motywie tej historii w 2016 roku powstał film „Kłamstwo” z Rachel Weisz w roli głównej. Wykład odbędzie się 25 maja o godz. 18:30 w Collegium Iuridicum Novum UAM. Szkoła Tłumaczy UAM zapewnia tłumaczenie symultaniczne spotkania.

Dzień wcześniej do Poznania przyjedzie ceniony poeta Ryszard Krynicki. Będzie to nawiązanie do wydarzenia sprzed 10 lat, gdy w budynku dawnej synagogi poeta czytał swoje wiersze. Dziś stan obiektu nie pozwala na organizację w nim wydarzeń. Dlatego performance poetycki odbędzie się przed synagogą, na Skwerze Rabina Akivy Egera – 24 maja o godz. 20:00. Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński (UAM).

Na zakończenie poznańskiej części Festiwalu przygotowaliśmy dla mieszkańców wyjątkowe wydarzenie – Świętujemy na Żydowskiej. Razem z Radą Osiedla Stare Miasto zapraszamy 26 maja od godziny 16:00 na tę właśnie ulicę. Aż do wieczora czekać będzie wiele atrakcji – malowanie liter i imion hebrajskich, warsztaty plastyczne, graficzne, wykład o świętach żydowskich, wystawa, spacer po dzielnicy żydowskiej przygotowany przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT oraz zwiedzanie wybranych obiektów (m. in. kościoła oo. Jezuitów czy Hotelu Puro). Na zakończenie, o godz. 20:00 zagra fenomenalna Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego!

W Poznaniu na gości czeka także: koncert izraelskiego muzyka tworzącego w klimacie elektroniki i ambientu, Oriego Albohera, wystawa malarstwa „Roma Ligocka. W poszukiwaniu bliskości” i spotkanie autorskie z pisarką czy pokazy filmów izraelskich.

Z kolei w Jarocinie Festiwal rozpocznie się koncertem genialnego zespołu Kroke. Przez kolejne dni na mieszkańców czeka m. in. spektakl „Zapiski z wygnania” z udziałem Krystyny Jandy, koncerty składu SZA!, izraelskiej kapeli rockowej Bucharest (pierwszy raz w Polsce!), a także spotkanie z pisarką Magdaleną Kicińską wokół jej książki „Pani Stefa” – fragmenty czytać będzie znakomita aktorka Maja Komorowska.

Festiwal zakończy się 27 maja w Krotoszynie koncertem zespołu Neoklez, niezwykle energetycznej grupy łączącej muzykę klezmerską z inspiracjami czerpanymi z wielu innych gatunków.

Cały program można znaleźć na stronie: www.simchatchajim.pl/program
Na większość wydarzeń wstęp wolny, bilety na koncerty i spektakle dostępne w serwisie Bilety24.pl.

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.