Pogoda jutro Pogoda Poznań
-2-8
Mama, I'm coming home
WYSTAWA
trwa od Czwartek, 2018.05.24 do Środa, 2018.07.04
Bilety: wstęp wolny
Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie

Zapraszamy na wernisaż wystawy rzeźb Sylwestra Ambroziaka.
Artysta należy do czołówki polskich rzeźbiarzy, jest autorem monumentalnych inscenizacji w przestrzeniach wielu polskich miast. W Poznaniu pokaże kontrowersyjny zbiór rzeźb "Mama, I'm coming home" w Przystani Sztuki przy Concordia Design w Poznaniu! Kuratorem wystawy jest prof. UAM dr hab. Michał Haake.

„Mama, I’m Coming Home” to tytuł dzieła Sylwestra Ambroziaka, które łączy rzeźbę, animację i dźwięk. Inscenizacja na pograniczu teatru, sztuk plastycznych oraz filmu zaprojektowana została specjalnie dla Przystani Sztuki – placu pomiędzy Concordia Design a biurowcem Bałtyk. Wystawa dotyka problemu wykorzenienia i przemocy, których doświadczają ludzie w obecnej sytuacji geopolitycznej. Zmuszeni do exodusu i masowych przemieszczeń nieuchronnie doświadczają alienacji. Bolesną konsekwencją nierówności rozwoju ekonomicznego, konfliktów zbrojnych i migracji jest wzrastająca na świecie liczba „globalnych sierot”, które, pozbawione opieki rodzicielskiej, cierpią z powodu samotności i utraty więzi rodzinnych. Zagadnienie wykorzenienia nie pozwala nie myśleć o wpływie zachodnioeuropejskiej cywilizacji, ogarniętej ideą postępu, na aktualny stosunek do samej istoty człowieczeństwa.
Centralnym obiektem na wystawie będzie „Piaskownica” – przeskalowana klatka mieszcząca rzeźby, która zarówno wpisuje się wizualnie w otaczającą architekturę, jak i organizuje przestrzeń, wytyczając kierunki komunikacyjne. Wystawę będzie współtworzyć także ok. 40 rzeźb, niektóre z nich, dzięki wbudowanym w nie mechanizmom, ożywi ruch i dźwięk. Swoim kształtem rzeźby nawiązują do pierwotnej sztuki figuratywnej, ale także do embrionalnych form ludzkich. Skłaniają przez to do dyskusji o niezbywalnych prawach człowieka, w tym - prawie do egzystencji. Niemowlęca „prostota ducha”, wyrażona w czytelnych znakach, daje szansę na porozumienie, które pozwoli odnaleźć elementarny wymiar komunikacji, jaki spotykamy w zabawie i pierwotnym rytuale. Ale pozwoli także uzmysłowić sobie, jak bardzo niewinność narażona jest na przemoc, wyobcowanie i wykluczenie ze wspólnoty. W projekcie wykorzystanych jest pięć filmów wykonanych w technice komputerowej animacji 3d, których projekcje będą odbywały się w specjalnie zaprojektowanych kontenerach.
Wernisaż wystawy „Mama, I’m Coming Home” Sylwestra Ambroziaka odbędzie się 24 maja.
W ramach wydarzenia odbędzie się także debata „Przestrzeń publiczna-przestrzeń wspólna. Wykluczenie a budowanie społeczeństwa różnorodności.”, godz. 18.30.
Wystawa czynna do 4 lipca.

• zobacz więcej informacji o Concordia Design
• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail